Alfred Simonis prevede o scădere a popularității lui George Simion și sfârșitul „falșilor profeți”

Share

Președintele Consiliului Județean Timiș și al PSD Timiș, Alfred Simonis, fost președinte al Camerei Deputaților, a făcut o proiecție vizavi de viitorul mișcării suveranist-conservatoare, în actuala sa formă. Asta după ce candidatul AUR-POT la alegerile prezidențiale, George Simion, a pierdut în finală, iar mulți dintre parlamentarii POT au părăsit micul partidul.

În paralel, pe 21 mai, Claudiu Târziu, fost lider al AUR, a anunțat o nouă mișcare suveranistă, bazată pe alte seturi de valori, reale, și cu mai multă deschidere spre popor dar și către grupurile conservatoare europene.

Alfred Simonis notează, într-un mesaj postat pe pagina sa de Facebook, că George Simion, candidatul AUR la Președinția României, ”continuă să joace rolul unei marionete” manevrate de la Kremlin, dar că își dă seama că imaginea sa de salvator al națiunii se destramă.

George Simion continuă să joace rolul unei marionete manevrate de păpuşarii de la Kremlin. Cu fiecare zi care trece, Simion se afundă într-un haos retoric periculos şi, totodată, lamentabil.  Ceea ce am vazut aseară nu mai este politică, ci o demonstraţie de incoerenţă, de sfidare a democraţiei şi, mai mult, frică de a deveni neînsemnat”, a scris Simonis pe Facebook.

El a menţionat că, după ce George Simion şi-a recunoscut înfrângerea în alegeri, s-a răzgândit şi a început să vorbească despre fraudarea alegerilor, fără dovezi.

”După ce s-a proclamat preşedinte al ţării, Simion a revenit în câteva ore la realitate, recunoscând pierderea alegerilor. S-a răzgândit din nou şi a început să clameze, fără dovezi, fraudarea alegerilor. O reţetă preluată direct din laboratoarele propagandei ruse: discreditarea procesului electoral, a adversarilor politici şi incitarea la ură şi răzbunare. Este o retorică periculoasă. Nu doar pentru stabilitatea democratică, ci şi pentru siguranţa publică.

George Simion nu s-a mulțumit să atace instituțiile statului, ci a trecut la amenințări violente directe la adresa noastră, a celor care l-am votat pe Nicușor Dan, la adresa presei, a tuturor celor care nu sunt de acord cu el. Simion a ajuns să își dorească să se amestece inclusiv în actul de justiție. Să ceri retragerea acuzaţiilor împotriva lui Calin Georgescu, cercetat penal pentru mai multe infracţiuni împotriva statului român, nu este o simplă coincidenţă. E dovada că cel care a pierdut alegerile prezidenţiale calcă în picioare legea şi subminează democraţia.

Însă, ceea ce încearcă Simion să ascundă este o spaimă îngrozitoare: că începe să devină irelevant. Simion ştie că imaginea sa de salvator al naţiunii se destramă, că membrii AUR şi mulţi dintre alegătorii partidului au început să înţeleagă că au fost înşelaţi. Valorile conservatoare, naţionalismul autentic, suveranismul au fost deturnate de un lider care şi-a pierdut busola morală şi politică. Perioada profeţilor falşi, George Simion, Calin Georgescu, e pe cale să se încheie”, a mai precizat Simonis.

Conform news.ro, liderul AUR, George Simion, a anunţat marţi că va cere anularea alegerilor, el precizând că a fost vorba de cumpărare de voturi, pentru că o sută de milioane de euro a fost bugetul alocat în Republica Moldova numai pentru turism electoral.

El a mai spus că persoane decedate au votat la scrutinul din 18 mai şi niciun calcul din lume nu le poate arăta că peste 11.500.000 de români au fost la vot.

Simion a arătat că observatorii internaţionali au văzut îngerinţele nu doar din partea Republicii Moldova ci şi din partea statului francez. Deocamdată, totul e la nivel declarativ, nefiind aduse probe pentru aceste afirmații grave.

Unii parlamentari nu mai POT

Pe de altă parte, micul partid-satelit al AUR, Partidul Oamenilor Tineri, e pe cale să își piardă reprezentativitatea de grup parlamentar, după demisia mai multor membri ai Parlamentului, aleși pe listele POT.

Șase deputați POT au anunțat că demisionează din partid și au reclamat că „direcţia impusă de actuala conducere s-a îndepărtat profund de promisiunile iniţiale”. În martie, Partidul Oamenilor Tineri mai pierduse un deputat, pe Andrei-Ionuț Teslariu care s-a afiliat PNL, iar la începutul lunii mai a demisionat deputatul Dorin Popa. Formațiunea a rămas, până acum, fără opt deputați.

„Cu părere de rău, dar cu încredere că ne vom duce misiunea până la capăt, noi, Albu Dumitriţa, Andruşcă Lucian, Csillag Andrei, Groza Călin, Pîclişan Gheorghe şi subsemnata, Simu Aurora Tasica, ne-am depus demisiile din POT şi implicit din Grupul parlamentar POT”, a anunţat, miercuri, în plenul şedinţei Camerei Deputaţilor, Simu Aurora Tasica.

Potrivit acesteia, „direcţia impusă de actuala conducere s-a îndepărtat profund de promisiunile iniţiale”. „Am încercat cu bună credinţă să salvăm acest proiect, dar din păcate, toate aceste eforturi au fost ignorate”, a adăugat Aurora Simu. Aceasta a precizat că gestul este „un semnal pentru toată mişcarea suveranistă şi un semnal către ţară”, care trebuie să înţeleagă că „românii vor în Europa”, iar politicienii trebuie să susţină acest parcurs şi nu acţioneze „pentru a deraia parcursul european al României”.

Noua mișcare conservatoare pregătită de Claudiu Târziu

Unul dintre fondatorii AUR și fost președinte al Consiliului Național de Conducere al AUR, europarlamentarul Claudiu Târziu, a anunțat constituirea unei mișcări de renaștere a identității naționale, mișcare bazată pe valorile tradiționale românești: Dumnezeu, familia și patria.

Trebuie menționat că, în stilul său caracteristic, Târziu s-a retras din AUR înainte de alegeri și nu a criticat vehement dar nici nu a dezvăluit din culisele Alianței pentru Unirea Românilor. Ceea ce este o dovadă de maxim fair play, destul de rar întâlnită în politica românească.

„Acțiunea Conservatoare

Există un interes major pentru proiectul politic pe care l-am promis înainte de alegerile prezidențiale. Din acest motiv, se fac tot felul de speculații și sunt vehiculate informații eronate. Limpezesc lucrurile în acestă intervenție video.

Slujesc cauza națională de peste două decenii, din societatea civilă și, mai de curând, din politică. Voi continua. Alături de vechi prieteni de idei și de fapte bune. Mișcarea pe care o vom lansa la finalul lunii iunie se numește Acțiunea Conservatoare. Ea are rolul de a coagula toate forțele conservatoare sănătoase din societatea românească pentru a oferi țării o alternativă politică autentică”, a anunțat, pe contul său de Facebook, europarlamentarul Claudiu Târziu, președinte al Institutului de Studii Politice Conservatoare „Mihai Eminescu”.

Articole asemănătoare

Mai mult